  • 72225LB10TFG
72225LB10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72225LB10TFG
HK JDW NO:
378-72225LB10TFG
Package:
LQFP
Datasheet:
72225LB10TFG
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72225LB10TFG Overview
The LQFP package contains FIFO memory chip.A Surface Mount mounting method is recommended.If the supply voltage is set to 5V , high efficiency can be achieved.FIFO means contains 64 terminations.64 pin is used for operation.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 60mA .When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.By operating at a temperature of 70°C °C, the FIFO products is capable of stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .A OTHER FIFO type memory IC is present in the FIFO memory chip.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.The FIFO memory chip is capable of handling maximum supply voltages of 5.5V volts.It consists of a total of 64 pins.A FIFO memory's maximum value of 100MHz can be used for regular operation.Normally, the component owns 5V power supplies.
72225LB10TFG Features
FIFOs category
Frequency at most
72225LB10TFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72225LB10TFG FIFOs Memory applications.
  • Measurement Equipment
  • Video time base correction
  • Telecommunication
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Portable Information Devices
  • Extended product life cycle
  • Computer Systems
  • Digital buffering
  • MP3 Interface for Automobile
  • Laser Receiver System
Step5Bar-code shipping tag
72225LB10TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    1KX18
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Memory Density
    18432 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm