  • 72401L35P
72401L35P
advertisement
Manufacturer No:
72401L35P
HK JDW NO:
378-72401L35P
Package:
PDIP
Datasheet:
72401L35P
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC20 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72401L35P Overview
PDIP is the package in which FIFO memory chip is contained.It comes in a Bulk package.It is recommended that memory IC be mounted in the Through Hole direction.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 5V .The number of terminations in FIFO means is 16 .16 pins are used for operation.The maximum current required for its operation is 35mA .When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.This FIFO products runs at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.There is a self-contained gadget within FIFOs .A OTHER FIFO type memory IC is present in the FIFO memory chip.FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.It has a total of 16 pins on it.Normally, 5V power supplies are owned by the component.It is also possible to generate FALL THRU 34NS by using this FIFO memory.The FIFO memory IC is controlled by a clock with a frequency of 35MHz .
72401L35P Features
FIFOs category
Clock frequency of 35MHz
72401L35P Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72401L35P FIFOs Memory applications.
  • Transistors
  • Controlled baseline
  • Portable Information Devices
  • Consumer Systems
  • Extended product life cycle
  • Routers
  • Magnetic memories
  • Laser Receiver System
  • Video
  • Firmware loaders
Step5Bar-code shipping tag
72401L35P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72401L35P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    35MHz
  • Access Time
    20 ns
  • Organization
    64X4
  • Density
    256 b
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    4b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    NO
  • Cycle Time
    28.57 ns
  • Height Seated (Max)
    4.191mm
  • Length
    19mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 34NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V