  • 72811L10TFG8
72811L10TFG8
advertisement
Manufacturer No:
72811L10TFG8
HK JDW NO:
378-72811L10TFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
72811L10TFG8
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72811L10TFG8 Overview
The LQFP package contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel .It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.High efficiency is possible with a supply voltage of 5V .64 terminations are contained in FIFO means.There are 64 pins for operation.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 60mA .When setting the supply voltage to 5V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.An operating temperature of 70°C °C is necessary for stable operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 4.5V V.FIFO memory can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.This FIFO memory IC is equipped with 64 pins in total.With a frequency of 100MHz , it exhibits good accuracy.There is 100MHz FIFO memory IC's maximum value for regular operation.Normally, the component owns 5V power supplies.
72811L10TFG8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72811L10TFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72811L10TFG8 FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Cardiac Monitoring Device
  • Alarm System
  • Wireless
  • Code converters
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Buses
  • Portable Information Devices
  • Multimedia
  • Emulators
Step5Bar-code shipping tag
72811L10TFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Max Supply Current
    60mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    512X9
  • Density
    9 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm