  • 72V205L10PFG8
72V205L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V205L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V205L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V205L10PFG8
Description:
72V205 FIFO memory IC72V Series 4.5K 256 x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V205L10PFG8 Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 4.5K 256 x 18 that can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .It is a member of the 72V series .There is a maximum operating current of 30mA in memory IC's supply.This object belongs to the family 72V205 .
72V205L10PFG8 Features
4.5K 256 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V205
72V205L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V205L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • IP Radio
  • Multi-stage synchronizer
  • Data-acquisition systems
  • Data
  • Video time base correction
  • Test site
  • MP3 Interface for Automobile
  • A/D output buffers
  • HDD
Step5Bar-code shipping tag
72V205L10PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V205
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    4.5K 256 x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz