  • 72V215L15TF8
72V215L15TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V215L15TF8
HK JDW NO:
668-72V215L15TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V215L15TF8
Description:
72V215 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V215L15TF8 Overview
This package is included in 64-LQFP .In the shape of a Tape & Reel (TR) , it's packaged.There is a 9K 512 x 18 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.It is a member of the 72V series .It has a maximum operating supply current of 30mA .In terms of its family, it is part of the 72V215 family.
72V215L15TF8 Features
9K 512 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V215
72V215L15TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V215L15TF8 FIFOs Memory applications.
  • Signal processing
  • Fabrication Site
  • Disk Controllers
  • High-speed disk
  • Tape controllers
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Extended product-change notification
  • TVs
  • Extended product life cycle
  • Cardiac Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72V215L15TF8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V215
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    9K 512 x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz