  • 72V225L15TF8
72V225L15TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V225L15TF8
HK JDW NO:
668-72V225L15TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V225L15TF8
Description:
72V225 FIFO memory IC72V Series 18K 1K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V225L15TF8 Overview
FIFO memory chip can be found in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .A FIFO chip's memory is 18K 1K x 18 , which may be used to store applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 30mA is available.The 72V225 family of objects contains it.
72V225L15TF8 Features
18K 1K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V225
72V225L15TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V225L15TF8 FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Test site
  • A/D output buffers
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Network bridges
  • Digital buffering
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • One assembly
  • Controlled baseline
  • Queues for communication systems
Step5Bar-code shipping tag
72V225L15TF8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V225
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz