  • 72V241L10PFG8
72V241L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V241L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V241L10PFG8
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V241L10PFG8
Description:
72V241 FIFO memory IC72V Series 36K 4K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V241L10PFG8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 32-LQFP package.In this case, it is packaged in case number Tape & Reel (TR) .There is a memory of 36K 4K x 9 available for storing data and applications.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.It is part of the 72V series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 20mA .A member of the 72V241 family, it has the following characteristics.
72V241L10PFG8 Features
36K 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V241
72V241L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V241L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Extended product-change notification
  • One assembly
  • Communications
  • Computer Systems
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Laser Receiver System
  • Data-acquisition systems
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Video time base correction
  • Data communications
Step5Bar-code shipping tag
72V241L10PFG8
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Supplier Device Package
    32-TQFP (7x7)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V241
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    36K 4K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz