  • 72V251L15PFI8
72V251L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V251L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V251L15PFI8
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V251L15PFI8
Description:
72V251 FIFO memory IC72V Series 72K 8K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V251L15PFI8 Overview
32-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .Apps and data can be stored in the 72K 8K x 9 memory of the FIFO chip.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 20mA .Memory IC is a member of the 72V251 family.
72V251L15PFI8 Features
72K 8K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V251
72V251L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V251L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Computer networks
  • Network bridges
  • High-speed disk
  • Optical memories
  • MP3 Interface for Automobile
  • Wireless
  • Battery Charger
  • Look-up Tables
  • Product traceability
  • Event Recorder
Step5Bar-code shipping tag
72V251L15PFI8
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Supplier Device Package
    32-TQFP (7x7)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V251
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    72K 8K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz