  • 72V265LA10TF8
72V265LA10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V265LA10TF8
HK JDW NO:
378-72V265LA10TF8
Package:
LQFP
Datasheet:
72V265LA10TF8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V265LA10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in the LQFP package.It is pointing in the direction of Surface Mount .A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.FIFO consists of 64 terminations, which indicates that FIFO means is empty.64 pins are the operation pins.There is a maximum current requirement of 55mA for its operation.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .FIFO operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.By operating at a temperature of 70°C °C, the FIFO products is capable of stable operation.There is a self-contained gadget within FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.It is possible to operate the FIFO memory chip at very low supply voltages, such as 3V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.6V volts.There are a total of 64 pins on this board.When the frequency is set to 100MHz , the system can maintain good accuracy.For regular operation, the memory logic's maximum value is 100MHz .This gadget can also be used to generate RETRANSMIT .
72V265LA10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V265LA10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V265LA10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Look-up Tables
  • Communications
  • Emulators
  • Portable Information Devices
  • Video Processing
  • Portable Information Devices
  • Magnetic memories
  • Multimedia
  • Computer networks
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
72V265LA10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Max Supply Current
    55mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    16KX18
  • Density
    288 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm