  • 72V275L15PFI
72V275L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V275L15PFI
HK JDW NO:
668-72V275L15PFI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V275L15PFI
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V275L15PFI Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .You'll find it packaged in the shape of a Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 576K 32K x 18 in their memory.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is a member of the 72V series .There is a FIFO's maximum operating supply current of 60mA .In terms of its family, it is part of the 72V275 family.
72V275L15PFI Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L15PFI FIFOs Memory applications.
  • GPS Offender Tracking
  • Extended product-change notification
  • Portable Information Devices
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Data-acquisition systems
  • Address mapping
  • PC peripheral
  • HDD
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V275L15PFI
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz