  • 72V36100L15PFI
72V36100L15PFI
advertisement
Manufacturer No:
72V36100L15PFI
HK JDW NO:
668-72V36100L15PFI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V36100L15PFI
Description:
72V36100 FIFO memory IC72V Series 2.25M 64K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V36100L15PFI Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.It comes in a Tray package.Apps and data can be stored in the 2.25M 64K x 36 memory of the FIFO chip.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.The 72V series contains this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .In terms of its family, it is part of the 72V36100 family.
72V36100L15PFI Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36100
72V36100L15PFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36100L15PFI FIFOs Memory applications.
  • Data-acquisition systems
  • Communications Systems
  • Character generators
  • Product traceability
  • Communications
  • Network bridges
  • Microprogramming
  • TVs
  • Transistors
  • Network switching/routing
Step5Bar-code shipping tag
72V36100L15PFI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36100
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    2.25M 64K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz