  • 72V70180PFG
72V70180PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V70180PFG
HK JDW NO:
668-72V70180PFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V70180PFG
Description:
3V~3.6V 72V70180 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70180PFG Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 64-LQFP in order to save space on the board.The package is in the form of Tray.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Multiplexer as the analog part of the circuit.In the case of -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 3V~3.6V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sSeveral applications are possible for 72V series multiplexers.To find signal switch's related components, a base part number of 72V70180 may also be used.
72V70180PFG Features
Supplied in the 64-LQFP package
72V70180PFG Applications
  • Audio transmission
  • VGA
  • Analog to digital conversion
  • Arithmetic Logic Units
  • Logic gates for other digital devices
  • Data bus control
  • Automatic health monitoring systems
  • A/D converters
  • Microprocessor instruction decoding
  • Data-routing applications
Step5Bar-code shipping tag
72V70180PFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V