  • 72V70190PFG
72V70190PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V70190PFG
HK JDW NO:
668-72V70190PFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V70190PFG
Description:
3V~3.6V 72V70190 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70190PFG Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 64-LQFP.The package is in the form of Tray.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer.By maintaining the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.Multiplexers in the 72V series are suitable for a wide range of applications.There is a base part number 72V70190 that can be used to locate signal switch's related components as well.
72V70190PFG Features
Supplied in the 64-LQFP package
72V70190PFG Applications
  • Home automation system
  • Encrypted communications system
  • To select different devices in microprocessor output
  • Microprocessor instruction decoding
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • RF-based home automation system
  • Analog to digital conversion
  • Metal detectors
  • Automation system
  • GLAN
Step5Bar-code shipping tag
72V70190PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V