  • 72V70200PFG
72V70200PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V70200PFG
HK JDW NO:
668-72V70200PFG
Package:
100-LQFP
Datasheet:
72V70200PFG
Description:
3V~3.6V 72V70200 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70200PFG Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 100-LQFP.The package is packaged in the manner of Tray.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.By keeping the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.A supply voltage of 3V~3.6V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Since they are members of the 72V series, they can be used in a wide variety of applications.To find signal switch's related components, a base part number of 72V70200 may also be used.
72V70200PFG Features
Supplied in the 100-LQFP package
72V70200PFG Applications
  • Time division multiplexing system
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Speed control of medern motors
  • Data-routing applications
  • LVDS
  • Make full adder
  • High-performance memory systems
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Night vision cameras
  • Automatic Monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
72V70200PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Supplier Device Package
    100-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V