  • 72V70200PFG8
72V70200PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V70200PFG8
HK JDW NO:
668-72V70200PFG8
Package:
100-LQFP
Datasheet:
72V70200PFG8
Description:
3V~3.6V 72V70200 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70200PFG8 Overview
Due to the fact that it is provided in the 100-LQFP, digital switch allows the board to be compacted.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.A supply voltage of 3V~3.6V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers from the 72V series can be used in a wide range of applications.Its logic switch base part number is 72V70200 which can also be used to find its logic switch related parts.
72V70200PFG8 Features
Supplied in the 100-LQFP package
72V70200PFG8 Applications
  • CNC machines
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Automatic Monitoring systems
  • HDMI applications
  • Seven segment displays
  • To select different devices in microprocessor input
  • Memory system of computers
  • Microprocessor input/output systems
  • Code conversion
  • Data communication
Step5Bar-code shipping tag
72V70200PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V