  • 72V70810PFG8
72V70810PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V70810PFG8
HK JDW NO:
668-72V70810PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V70810PFG8
Description:
3V~3.6V 72V70810 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70810PFG8 Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 64-LQFP.Tape & Reel (TR) is the packaging method.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .For the analog part of the multiplexers, an IC Multiplexer is used.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.Using a 3V~3.6V supply voltage provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers of the 72V series can be used in a wide range of applications.Its logic switch base part number is 72V70810 which can also be used to find its logic switch related parts.
72V70810PFG8 Features
Supplied in the 64-LQFP package
72V70810PFG8 Applications
  • Relay
  • Home automation system
  • CPU memory location identification
  • Make full adder
  • Combinational circuit
  • Arithmetic Logic Units
  • Microprocessor instruction decoding
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • To select different devices in microprocessor output
  • Signal router
Step5Bar-code shipping tag
72V70810PFG8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V