  • 72V71643DAG
72V71643DAG
advertisement
Manufacturer No:
72V71643DAG
HK JDW NO:
668-72V71643DAG
Package:
144-LQFP
Datasheet:
72V71643DAG
Description:
3V~3.6V 72V71643 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V71643DAG Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 144-LQFP.It is packaged in the way of Tray.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.Turn signal switch will not be susceptible to the external factors when the operating temperature is kept at -40°C~85°C.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers are provided with a greater degree of flexibility.These multiplexers are members of the 72V series, which provide extensive application potential.The base part number is 72V71643, which is also useful when looking up signal switch's related components.
72V71643DAG Features
Supplied in the 144-LQFP package
72V71643DAG Applications
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Idle motor
  • Microprocessor input/output systems
  • Electronic circuits
  • To select different devices in microprocessor input
  • Data demultiplexing
  • Data-routing applications
  • Analog, digital or video signal switching
  • Memory chips
  • VGA
Step5Bar-code shipping tag
72V71643DAG
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V