  • 72V71660BB
72V71660BB
advertisement
Manufacturer No:
72V71660BB
HK JDW NO:
668-72V71660BB
Package:
208-BGA
Datasheet:
72V71660BB
Description:
3V~3.6V 72V71660 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V71660BB Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 208-BGA.The package is packaged in the manner of Tray.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.These multiplexers are members of the 72V series, which provide extensive application potential.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 72V71660.
72V71660BB Features
Supplied in the 208-BGA package
72V71660BB Applications
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Make full adder
  • Automatic Monitoring systems
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Electronically controlled engine system
  • Home automation system
  • Make half adder
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Textile mills
Step5Bar-code shipping tag
72V71660BB
  • Package / Case
    208-BGA
  • Supplier Device Package
    208-PBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V