  • 72XR20LF
72XR20LF
advertisement
Manufacturer No:
72XR20LF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-72XR20LF
Package:
Datasheet:
72XR20LF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
72XR20LF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72XR20LF .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2006
  • Series
    72
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.187 Face x 0.386 H 9.53mmx4.75mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.6mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.53 mm
  • Rated Temperature
    85°C