  • 735D337X0063D2E3
735D337X0063D2E3
advertisement
Manufacturer No:
735D337X0063D2E3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-735D337X0063D2E3
Package:
Axial
Datasheet:
735D337X0063D2E3
Description:
330μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (WET) 0.01mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
735D337X0063D2E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    TRAY, PLASTIC
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    1850mA
  • Tan Delta
    0.32
  • Dissipation Factor
    32 %
  • Diameter
    9.708mm
  • Length
    28.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Series
    735D
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C