  • 742C163180JP
742C163180JP
advertisement
Manufacturer No:
742C163180JP
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-742C163180JP
Package:
0603
Datasheet:
742C163180JP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
742C163180JP
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    18Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    8
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.504W
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
  • Rated Temperature
    70°C
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    504mW
  • Element Power Dissipation
    0.063W