  • 74ABT640PW,118
74ABT640PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74ABT640PW,118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-74ABT640PW,118
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74ABT640PW,118
Purchasing and Inquiry
74ABT640PW,118 Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ABT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. In the ABT family, the electric component belongs. 20 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74ABT640" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must. Logical driver features WITH DIRECTION CONTROL to better serve the need.
74ABT640PW,118 Features
Bus Driver/Transceivers
WITH DIRECTION CONTROL
74ABT640PW,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. 74ABT640PW,118 Buffers & Transceivers applications.
  • Cable network front end
  • transmission relay
  • Wireless interactive experience
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • Fiber-to-the-desktop
  • Wired telephone
  • Laser diode bonding
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • SONET/SDH Network
Step5Bar-code shipping tag
74ABT640PW,118
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74ABT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    WITH DIRECTION CONTROL
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74ABT640
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Family
    ABT
  • Current - Output High, Low
    32mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    4.9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    4.9 ns
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    30mA
  • Count Direction
    BIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm