  • 74AHC08S14-13
74AHC08S14-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHC08S14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHC08S14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHC08S14-13
Description:
7.5 ns ns 14.5 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHC08S14-13 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using AND Gate logic, it functions. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~5.5V is needed. Temperatures around -40°C~125°C TA are extended for operation. The part is mounted in Surface Mount. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. The 74AHC series contains it. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. As of 2, the part supports 2 inputs. As the part is in a quiescent state, it has 20μA current flowing through it. The circuits in this device number 4. Operation is based on 4 elements in total. A standby mode current of 20μA is the maximum. There is a 14-SO package available from suppliers. When the device is operating in a temperature environment higher than that of 125°C, it should be turned off. As determined by test statistics, the part would operate at -40°C. It is not recommended for users to supply devices with voltage exceeding 5.5V in normalcircumstances. In order for the part to function properly, the lowest voltage should be 2V.
74AHC08S14-13 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
Quiescent Current: 20μA
74AHC08S14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74AHC08S14-13 Gates and Inverters applications.
  • Scanner
  • Ship
  • Residual current/leakage current protection
  • Electric grinding wheel
  • Car
  • Mountain power station
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Fan
  • Digital camera
  • Solar street light
Step5Bar-code shipping tag
74AHC08S14-13
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-SO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2007
  • Series
    74AHC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Elements
    4
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    14.5 ns
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.5ns @ 5V, 50pF
  • High Level Output Current
    8mA
  • Low Level Output Current
    8mA
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 3.85V
  • Current - Quiescent (Max)
    20μA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm