  • 74AHC14D,112
74AHC14D,112
advertisement
Manufacturer No:
74AHC14D,112
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74AHC14D,112
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHC14D,112
Description:
Gates & Inverters 2V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74AHC14D,112 Overview
The part comes in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tube is used. A Inverter logic principle is used to make it work. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~5.5V. Around -40°C~125°C is the extended operating temperature. Mounted in Surface Mount. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. This is part of the 74AHC series. Total terminations are 14. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of AHC/VHC/H/U/V. Try searching with 74AHC14 to find device variants. A total of 14 pins are injected into the body of the part. It supports inputs of 1. A total of 6 circuits make up this device. This device requires a minimum voltage of 2V. In this case, Vsup reaches its maximum value. In standby mode, there is 2μA maximum current. In addition, it has Schmitt Trigger.
74AHC14D,112 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC/VHC/H/U/V Family
74AHC14D,112 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74AHC14D,112 Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Communication
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Massager
  • Fishery-optical complementary power station
  • Laptop
  • Ship
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Grid adaptation function
  • Air conditioner
Step5Bar-code shipping tag
74AHC14D,112
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74AHC14
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    20.5 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm