  • 74AHC14D-Q100,118
74AHC14D-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74AHC14D-Q100,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74AHC14D-Q100,118
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHC14D-Q100,118
Description:
10.6 ns ns 20.5 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHC14D-Q100,118 Overview
Shipped in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is easy to ship overseas. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. Using Inverter logic, it functions. A voltage of 2V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Extended operating temperature around -40°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. A Automotive, AEC-Q100, 74AHC series product. A total of 14 terminations have been recorded. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. In AHC/VHC/H/U/V, this chip plays an important role. Try searching with 74AHC14 if you're looking for device variants. The part body is injected with 14 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. Parts that are quiescent have 2μA current flowing through them. The device consists of 6 circuits. This device requires a minimum voltage of 2V. There is a specified operating supply voltage for the chip of 5V volts. Schmitt Trigger is featured in it.
74AHC14D-Q100,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 2μA
74AHC14D-Q100,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74AHC14D-Q100,118 Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Printer
  • Electrical tools
  • Electric car
  • Range hood
  • Refrigerator
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Solar street light
  • VCR
  • Pocket PC
Step5Bar-code shipping tag
74AHC14D-Q100,118
    Select All
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74AHC14
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    20.5 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C