  • 74AHCT08T14-13
74AHCT08T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHCT08T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHCT08T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74AHCT08T14-13
Description:
5V V 10 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHCT08T14-13 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. A AND Gate logic principle governs its operation. The part must have a voltage of 4.5V~5.5V in order to function properly. Operating temperature around -40°C~125°C extended. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Current output is 8mA 8mA in both the high and low states. This item is from the 74AHCT series. Totally, there are 14 terminations. Users will benefit significantly from 4 functions in this part. It represents the AHCT/VHCT/VT product family. Using the 74AHCT08 search parameter will show you device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. The datasheets for the 14 pins explain the functions. Inputs for the part are set to 2. When the part is quiescent, 20μA current flows through it. There is Gates logic device like this in the world. This device is composed of 4 circuits. It has a capacitance of 50pF when loaded. Vsup reaches its maximum value at 5.5V. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V.
74AHCT08T14-13 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 20μA
74AHCT08T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74AHCT08T14-13 Gates and Inverters applications.
  • Electric car
  • Hair dryer
  • Scanner
  • Solar energy generation
  • Island protection
  • Remote monitoring
  • DVD
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Car
  • CD player
Step5Bar-code shipping tag
74AHCT08T14-13
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    14
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74AHCT08
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    11 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Length
    5mm