  • 74F138PC
74F138PC
advertisement
Manufacturer No:
74F138PC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F138PC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F138PC
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74F138PC Overview
Digital switch is provided in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) for the purpose of saving board space.Tube is the method used for packaging.In terms of mounting, digital switch ic uses the Through Hole method .The analog IC in the multiplexers is identified as Decoder/Demultiplexer.By keeping the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.The basic configuration includes 16 terminations.In this case, 5V is the voltage supplied to the multiplexer's system.This turn signal switch has a total of 16 component pins.Among the family of F/FAST the logic switch is a member.To prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) remain at 4.5V.The maximal supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V to avoid some unnecessary failures.In addition, it provides improved characteristics compared to 3 ENABLE INPUTS.
74F138PC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
3 ENABLE INPUTS
74F138PC Applications
  • CPU memory location identification
  • Make full adder
  • Night vision cameras
  • Data communication
  • Textile mills
  • Decimal decoder
  • Logic gates for other digital devices
  • Paper plants
  • Solenoid cooling fan
  • GLAN
Step5Bar-code shipping tag
74F138PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F138PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    3 ENABLE INPUTS
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm