  • 74F138SC
74F138SC
advertisement
Manufacturer No:
74F138SC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F138SC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F138SC
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F138 Signal switch74F Series 8 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F138SC Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).In this case, it is packaged as Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .As the analog part, the circuit uses an analog IC Decoder/Demultiplexer.A temperature of 0°C~70°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.Using a 4.5V~5.5V supply voltage provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Several applications are possible for 74F series multiplexers.The base part number is 74F138, so you can find its logic switch related parts using that number.Single is used as its supply type.A configuration of 16 pins is used.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.There are 8 outputs designed to operate the turn signal switch.It is possible to achieve reliable performance of the multiplexers with a voltage supply of 5V.The multiplexer provides 3 inputs.To accept voltage levels, the multiplexers have1 input lines.A signal source consists of 8 output lines.The maximum operating temperature of 70°C is acceptable for this signal switch.Temperatures of the multiplexer should be kept at 0°C.The signal switches is specified to operate at the maximum supply voltage of 5.5V in compliance with the applicable device specification.Device specifications require that the digital swith operate at a minimum supply voltage of 4.5V.The configuration of the mux switch contains 1 elements.In order for the digitalswitch to function normally, it has 1 circuits.
74F138SC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
1 input lines
8 output lines
74F138SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F138SC Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • HD surveillance system
  • GLAN
  • VGA
  • CNC machines
  • RF-based home automation system
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Arithmetic Logic Units
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Logic circuits
Step5Bar-code shipping tag
74F138SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F138SC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F138
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Decoder
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    20mA