  • 74F138SCX
74F138SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F138SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F138SCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F138SCX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F138 Signal switch74F Series 8 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F138SCX Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).As a result, it is packaged in the way of Tape & Reel (TR).For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.The analog IC in the multiplexers is identified as Decoder/Demultiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 4.5V~5.5V supply voltage.Multiplexers of the 74F series can be used in a wide range of applications.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F138.Single is employed as its supply type.It is configured with 16 pins.Surface Mount is the way it is mounted.The turn signal switch contains 8 outputs designed to operate.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The multiplexer is equipped with 3 inputs.To accept voltage levels, the multiplexers have1 input lines.In this case, the signal source has a total of 8 output lines.There is no problem with operating this signal switch at the maximum temperature of 70°C.Keeping the temperature of the multiplexer at 0°C is the minimum operating temperature.Upon compliance with the applicable device specifications, the device will operate at the maximum supply voltage of 5.5V.Typical device specifications specify a voltage supply of 4.5V for the digital swith.In mux switch configuration, there are 1 elements.
74F138SCX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
1 input lines
8 output lines
74F138SCX Applications
  • Textile mills
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Analog, digital or video signal switching
  • Medical industry
  • Electronically controlled engine system
  • Automation system
  • To select different devices in microprocessor output
  • Communication system
  • CNC machines
  • Encrypted communications system
Step5Bar-code shipping tag
74F138SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F138SCX.
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F138
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Decoder, Demux
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA