  • 74F138SJX
74F138SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F138SJX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F138SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F138SJX
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74F138SJX Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).The package is in the form of Tape & Reel (TR).digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Decoder/Demultiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.With the 74F series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.Among its basic features are 16 terminations.The multiplexer is supplied with 5V voltage.This turn signal switch consists of 16 component pins.As the end of conductors, it uses GULL WING.Among the family of F/FAST the logic switch is a member.Keeping Vsup at 4.5V will prevent some unwanted failures.It is advisable to keep the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V in order to prevent some unnecessary failures.In addition, it provides improved features of 3 ENABLE INPUTS.
74F138SJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
3 ENABLE INPUTS
74F138SJX Applications
  • Frequency multiplexing system
  • Injectors
  • Data distribution
  • To select different devices in microprocessor input
  • Recording transmission
  • Night vision cameras
  • Data communication
  • Automatic Monitoring systems
  • RF-based home automation system
  • Implementing boolean functions with multiple variables
Step5Bar-code shipping tag
74F138SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F138SJX.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    3 ENABLE INPUTS
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Width
    5.3mm