  • 74F139PC
74F139PC
advertisement
Manufacturer No:
74F139PC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F139PC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F139PC
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 2 Functions
Purchasing and Inquiry
74F139PC Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).The package is in the form of Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the Through Hole method .the multiplexers uses IC Decoder/Demultiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.The multiplexers from 74F series can be used for a wide range of applications.There are 16 terminations included in its basic configuration.In multiplexer's system, 5V is the voltage supplied.In this turn signal switch, there are 16 component pins.The logic switch is a member of the F/FAST family.Keeping the minimum supply voltage (Vsup) at 4.5V prevents some unnecessary failures.The maximal supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V to avoid some unnecessary failures.
74F139PC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F139PC Applications
  • Time division multiplexing system
  • Paper plants
  • Data demultiplexing
  • CNC machines
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Make half adder
  • Arithmetic Logic Units
  • Communication system
  • PCIe
  • Used to connect a single source to multiple destinations
Step5Bar-code shipping tag
74F139PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F139PC.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    2
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    19.305mm