  • 74F139SC
74F139SC
advertisement
Manufacturer No:
74F139SC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F139SC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F139SC
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F139 Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
74F139SC Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), digital switch allows the board to be compacted.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tube.The mounting method digital switch ic uses is Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Decoder/Demultiplexer as the analog part of the circuit.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.Using a 4.5V~5.5V supply voltage provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The base part number is 74F139, which can also be used to find its logic switch related parts.In this case, the supply type is Single.The board has 16 pins configured.It is mounted in the way of Surface Mount.Using a supply voltage of 5V can result in reliable performance of the multiplexers.To accept voltage levels, the multiplexers have1 input lines.The signal source consists of 4 output lines.The mux switch configuration contains 2 elements.
74F139SC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
1 input lines
4 output lines
74F139SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F139SC Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Frequency multiplexing system
  • HDMI applications
  • Decimal decoder
  • Communication system
  • Injectors
  • Seven segment displays
  • Metal detectors
  • Data bus control
  • Computer memory
  • CPU memory location identification
Step5Bar-code shipping tag
74F139SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F139SC.
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F139
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Polarity
    Inverting
  • Throw Configuration
    DP4T
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Decoder, Demux
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA