  • 74F139SJ
74F139SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F139SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F139SJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F139SJ
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F139 Signal switch 74F Series 4 Outputs Min 4.5V V Max 5.5V V
Quantity:
In Stock : 5542
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74F139SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F139SJ .
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    74F
    Decoder/Demultiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F139
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Polarity
    Inverting
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Throw Configuration
    DP4T
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA