  • 74F151ASJX
74F151ASJX
advertisement
Manufacturer No:
74F151ASJX
HK JDW NO:
598-74F151ASJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F151ASJX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F151 Signal switch74F Series 1 Outputs
Purchasing and Inquiry
74F151ASJX Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) in order to save space on the board.Tape & Reel (TR) is the method used for packaging.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .The multiplexers uses an analog IC Multiplexer as the analog part of the circuit.If the operating temperature is maintained at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.As its base part number is 74F151, logic switch can also be used to find its related parts.As a type of supply, Single is employed.It is configured with 16 pins.The mount is in Surface Mount.As part of the operation of this turn signal switch, there are 1 outputs.The performance of the multiplexers of a system can be reliably achieved with a supply voltage of 5V.It is possible to accept voltage levels through 8 input lines of multiplexers.
74F151ASJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
74F151ASJX Applications
  • Medium scale TV wall
  • Communication system
  • High-performance memory-decoding applications
  • Injectors
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Small scale TV wall
  • Signal router
  • Data collection system
  • Data demultiplexing
  • Textile mills
Step5Bar-code shipping tag
74F151ASJX
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F151
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA