  • 74F153SC
74F153SC
advertisement
Manufacturer No:
74F153SC
HK JDW NO:
598-74F153SC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F153SC
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F153 Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
74F153SC Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tube is the packaging method.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.As its base part number is 74F153, logic switch can also be used to find its related parts.There is a supply type of Single employed as part of this supply.With 16 pins, it is configured.This unit is mounted in the way of Surface Mount.There are 2 bits in signal multiplexer.The performance of the multiplexers of a system can be reliably achieved with a supply voltage of 5V.This multiplexer provides 8 inputs.A voltage level can be inserted into the 4 input lines of multiplexers.
74F153SC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
74F153SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F153SC Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Solenoid cooling fan
  • HDMI applications
  • Electronically controlled engine system
  • Microprocessor input/output systems
  • Frequency multiplexing system
  • Telephone network
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Analog to digital conversion
  • To select different devices in microprocessor output
Step5Bar-code shipping tag
74F153SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F153SC.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F153
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Number of Bits
    2
  • Throw Configuration
    4PST
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA