  • 74F153SCX
74F153SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F153SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F153SCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F153SCX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F153 Signal switch74F Series 2 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F153SCX Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .Multiplexer is the analog IC that the multiplexers uses.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sThese multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.As its base part number is 74F153, logic switch can also be used to find its related parts.As a type of supply, Single is employed.The board is configured with 16 pins.It is mounted in the way of Surface Mount.Signal multiplexer provides 2 bits.In order for the turn signal switch to work, there are 2 outputs.If the supply voltage is set to 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.It is provided with 8 inputs.To accept voltage levels, the multiplexers have4 input lines.A signal source is provided by 1 output lines.There is no problem with operating this signal switch at the maximum temperature of 70°C.The minimal operating temperature of the multiplexer should be maintained at 0°C.Device specifications specify 5.5V as the maximum supply voltage for the signal switches.Device specifications require that the digital swith operate at a minimum supply voltage of 4.5V.
74F153SCX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
1 output lines
74F153SCX Applications
  • Steel plants
  • LVDS
  • Automation system
  • Robotic vehicles
  • Automatic Monitoring systems
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Data communication
  • Memory chips
  • Frequency multiplexing system
Step5Bar-code shipping tag
74F153SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F153SCX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F153
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    2
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA