  • 74F153SJ
74F153SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F153SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F153SJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F153SJ
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
74F153SJ Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).The package is packaged in the manner of Tube.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.Among its basic features are 16 terminations.The multiplexer's system is powered by 5V voltage.This turn signal switch contains 16 component pins.It employs GULL WING as the point at which conductors come to an end.The logic switch is a member of the F/FAST family.The minimal supply voltage (Vsup) should be kept at 4.5V to avoid some unnecessary failures.In order to avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.As part of the operation of this turn signal switch, there are 1 outputs.It is provided with 4 inputs.
74F153SJ Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F153SJ Applications
  • Recording transmission
  • CPU memory location identification
  • Automatic Monitoring systems
  • Night vision cameras
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Analog to digital conversion
  • Solenoid cooling fan
  • Combinational circuit
  • GLAN
  • Used to connect a single source to multiple destinations
Step5Bar-code shipping tag
74F153SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F153SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Throw Configuration
    4PST
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Width
    5.3mm