  • 74F153SJ
74F153SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F153SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F153SJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F153SJ
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F153 Signal switch74F Series 2 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F153SJ Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).It is packaged in the way of Tube.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.The base part number is 74F153, which is also useful when looking up signal switch's related components.The supply type of this multiplexer ic is Single.This multiplexer ic is configured with 16 pins.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.The multiplexer ic provides 2 bits.For the turn signal switch's operation, there are 2 outputs.If the supply voltage is set to 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer provides 8 inputs.As a voltage level input, the multiplexers have 4 lines.Signal source consists of 1 output lines.The maximum operating temperature of 70°C is acceptable for this signal switch.Ideally, the temperature of the multiplexer should not exceed 0°C.The device is specified to operate at a maximum supply voltage of 5.5V in accordance with the applicable device specification.According to the applicable specification, the digital swith should operate at a minimum supply voltage of 4.5V.
74F153SJ Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
1 output lines
74F153SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F153SJ Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Make full adder
  • Analog, digital or video signal switching
  • To select different devices in microprocessor input
  • Data demultiplexing
  • Encrypted communications system
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Memory chips
  • A/D converters
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Frequency multiplexing system
Step5Bar-code shipping tag
74F153SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F153SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F153
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    2
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Multiplexer, Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA