  • 74F153SJX
74F153SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F153SJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F153SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F153SJX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F153 Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
74F153SJX Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).The package is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).Digital switch ic adheres to a mounting method of Surface Mount.The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.The part number for 74F153 can be used to find its logic switch related parts as well.Its supply type is Single, which is used as the source of power.This multiplexer ic is configured with 16 pins.The mount is in Surface Mount.In the signal multiplexer, there are 2 bits available.The performance of the multiplexers of a system can be reliably achieved with a supply voltage of 5V.This multiplexer has a total of 8 inputs.As a voltage level input, the multiplexers have 4 lines.
74F153SJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
74F153SJX Applications
  • Data-routing applications
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Solenoid cooling fan
  • Data distribution
  • Microprocessor memory systems
  • Make full adder
  • Computer memory
  • Metal detectors
  • Memory system of computers
  • Encrypted communications system
Step5Bar-code shipping tag
74F153SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F153SJX.
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F153
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Number of Bits
    2
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • Number of Input Lines
    4
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C