  • 74F157ASJX
74F157ASJX
advertisement
Manufacturer No:
74F157ASJX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F157ASJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F157ASJX
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
74F157ASJX Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).Tape & Reel (TR) is the packaging method.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer.A temperature of 0°C~70°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 4.5V~5.5V voltage.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.The basic configuration includes 16 terminations.The turn signal switch is supplied with a voltage of 5V volts.This turn signal switch has a total of 16 component pins.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.The logic switch is a member of the family of F/FAST.In order to prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimal supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V.To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.The turn signal switch has 1 outputs designed for operation.This multiplexer provides 2 inputs.
74F157ASJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F157ASJX Applications
  • Communication system
  • Electronic circuits
  • Data demultiplexing
  • CPU memory location identification
  • Code converters
  • Analog to digital conversion
  • Image transmission
  • Electronics industry
  • Paper plants
  • Automatic health monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
74F157ASJX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    7 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Width
    5.3mm