  • 74F157ASJX
74F157ASJX
advertisement
Manufacturer No:
74F157ASJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F157ASJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F157ASJX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F157 Signal switch74F Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F157ASJX Overview
It is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) in order to save board space.As a result, it is packaged in the way of Tape & Reel (TR).For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.Multiplexer is the analog IC that the multiplexers uses.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Multiplexers from the 74F series can be used in a wide range of applications.In addition, it also has a base part number of 74F157, which can be used to find related parts.Single is used as its supply type.A total of 16 pins are configured on this board.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.In this signal multiplexer, there are 4 bits that are provided.The turn signal switch has 4 outputs.Providing a supply voltage of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.The multiplexer is equipped with 8 inputs.It is possible to accept voltage levels through 2 input lines of multiplexers.As a signal source, there are 1 output lines.A maximum temperature of 70°C is acceptable for this signal switch.It is recommended that a minimum operating temperature of the multiplexer of 0°C be maintained.According to the applicable device specification, the signal switches operates at a maximum supply voltage of 5.5V.A minimum supply voltage of 4.5V is specified for the digital swith in accordance with its applicable specifications.
74F157ASJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
1 output lines
74F157ASJX Applications
  • Code converters
  • Microprocessor instruction decoding
  • High-performance memory-decoding applications
  • Injectors
  • Relay
  • VGA
  • Video transmission
  • Frequency multiplexing system
  • Time division multiplexing system
  • Telephone network
Step5Bar-code shipping tag
74F157ASJX
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F157
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    20mA
  • Low Level Output Current
    1mA