  • 74F251ASC
74F251ASC
advertisement
Manufacturer No:
74F251ASC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F251ASC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F251ASC
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
74F251ASC Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in the manner of Tube.Mounting is performed using Surface Mount.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.There are 16 terminations included in its basic configuration.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.Signal switch has 16 component pins.Conductors terminate at GULL WING in this design.In the F/FAST family, the logic switch is included.To avoid unnecessary failures, keep the supply voltage at 4.5V (Vsup).It is advisable to keep the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V in order to prevent some unnecessary failures.There are 1 outputs designed to operate the turn signal switch.This multiplexer has a total of 8 inputs.
74F251ASC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
74F251ASC Applications
  • Memory system of computers
  • RF-based home automation system
  • Time division multiplexing system
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Relay
  • Analog, digital or video signal switching
  • Data transfer
  • A/D converters
  • Make half adder
  • Robotic vehicles
Step5Bar-code shipping tag
74F251ASC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F251ASC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm