  • 74F257ASC
74F257ASC
advertisement
Manufacturer No:
74F257ASC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F257ASC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F257ASC
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
74F257ASC Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in accordance with Tube.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.As long as the operating temperature is 0°C~70°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The basic configuration includes 16 terminations.For multiplexer's system, 5V voltage is supplied.Currently, this turn signal switch has a total of 16 component pins.GULL WING represents the end of conductors.Among the family of F/FAST the logic switch is a member.The minimal supply voltage (Vsup) should be kept at 4.5V to avoid some unnecessary failures.Avoid unnecessary failures by keeping Vsup at 5.5V.The turn signal switch operates with 1 outputs.This multiplexer has 2 inputs.
74F257ASC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
74F257ASC Applications
  • Robotic vehicles
  • Recording transmission
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Make half adder
  • Combinational circuit
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • RF-based home automation system
  • Analog, digital or video signal switching
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Data demultiplexing
Step5Bar-code shipping tag
74F257ASC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F257ASC.
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    6 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V