  • 74F257ASCX
74F257ASCX
advertisement
Manufacturer No:
74F257ASCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F257ASCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F257ASCX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F257 Signal switch74F Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F257ASCX Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tape & Reel (TR) is the packaging method.Mounting is performed using Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.As long as the operating temperature is 0°C~70°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.In addition to being a member of the 74F series, these multiplexers have a wide range of applications.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F257.There is a supply type of Single employed as part of this supply.A configuration of 16 pins is used.The mounting is in the way of Surface Mount.In the signal multiplexer, there are 4 bits available.The turn signal switch has 4 outputs designed for operation.Reliable performance of the multiplexers can be achieved when a supply voltage of 5V is provided.In this multiplexer, there is a total of 8 inputs.As a voltage level input, the multiplexers have 2 lines.A signal source consists of 3 output lines.70°C is an acceptable maximum temperature for this signal switch.It is recommended that the minimal operating temperature of the multiplexer be maintained at 0°C.The signal switches is specified to operate at the maximum supply voltage of 5.5V in compliance with the applicable device specification.Device specifications require that the digital swith operate at a minimum supply voltage of 4.5V.
74F257ASCX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
3 output lines
74F257ASCX Applications
  • Automation system
  • Audio transmission
  • D/A converters
  • Automatic Monitoring systems
  • Microprocessor input/output systems
  • Memory system of computers
  • Small scale TV wall
  • Encrypted communications system
  • Medium scale TV wall
  • Computer memory
Step5Bar-code shipping tag
74F257ASCX
    Select All
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    3mA
  • Number of Input Lines
    2
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    3
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F257
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V