  • 74F257ASJX
74F257ASJX
advertisement
Manufacturer No:
74F257ASJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F257ASJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F257ASJX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F257 Signal switch74F Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F257ASJX Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR).For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.For the analog part of the multiplexers, an IC Multiplexer is used.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.The part number for 74F257 can be used to find its logic switch related parts as well.In this case, the supply type is Single.This multiplexer ic is configured with 16 pins.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.The multiplexer ic provides 4 bits.The turn signal switch operates with 4 outputs.Using a supply voltage of 5V can result in reliable performance of the multiplexers.This multiplexer provides 8 inputs.As a voltage level input, the multiplexers have 2 lines.There are 3 output lines on the signal source.In this case, operating this signal switch at 70°C is acceptable.A temperature of the multiplexer of 0°C should be maintained for minimal operation.Based on the device specifications, the signal switches is designed to operate at 5.5V maximum supply voltage.A minimum supply voltage of 4.5V is specified for the digital swith in accordance with its applicable specifications.
74F257ASJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
3 output lines
74F257ASJX Applications
  • To select different devices in microprocessor input
  • PCIe
  • Data transfer
  • Automatic Monitoring systems
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Automation system
  • High-performance memory systems
  • CPU memory location identification
  • To select different devices in microprocessor output
Step5Bar-code shipping tag
74F257ASJX
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F257
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    3mA