  • 74HC32T14-13
74HC32T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HC32T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HC32T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC32T14-13
Description:
15 ns ns 135 ns ns 5.1mm mm Gates & Inverters 1.05mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74HC32T14-13 Overview
Due to its 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Based on the OR Gate logic principle, it works. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~6V. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C TA. A Surface Mount mount is used for this part. The high and low state of output current is 5.2mA 5.2mA. The series 74HC contains it. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. The part supports 2 inputs. Parts that are quiescent have 40μA current flowing through them. The device consists of 4 circuits. This device includes 1 outputs. For operation, 4 elements are used. Standby mode has a maximum current of 20μA. A supplier offers a package with a value of 14-TSSOP. A device cannot function in an environment that exceeds 125°C. It is estimated that the minimal operating temperature of the part is -40°C. It is usually recommended not to supply voltages above 6V to this device in normalsituations. There should be 2V voltage fed to the part below 2V.
74HC32T14-13 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
Quiescent Current: 40μA
74HC32T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HC32T14-13 Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Illumination
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Laptop
  • Communication
  • Island protection
  • Troubleshooting & Judgment
  • Solar street light
  • Electric grinding wheel
  • Projector
Step5Bar-code shipping tag
74HC32T14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74HC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Number of Outputs
    1
  • Number of Elements
    4
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    135 ns
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    15ns @ 6V, 50pF
  • High Level Output Current
    -5.2mA
  • Low Level Output Current
    5.2mA
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.8V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Current - Quiescent (Max)
    20μA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm