  • 74HCT138S16-13
74HCT138S16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT138S16-13
HK JDW NO:
233-74HCT138S16-13
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HCT138S16-13
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin Signal switch74HCT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74HCT138S16-13 Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), digital switch allows the board to be compacted.Cut Tape (CT) is the method used for packaging.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Decoder/Demultiplexer.Turn signal switch will not be susceptible to the external factors when the operating temperature is kept at -40°C~125°C.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V voltage.With the 74HCT series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.The basic configuration of this system includes 16 terminations.The voltage supplied for multiplexer's system is 5V.multiplexer's systemThis turn signal switch has 16 component pins.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.In this case, the supply type is Single.Currently, it is configured with 16 pins.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.The logic switch belongs to the family of HCT.As a result, signal multiplexer provides 3 bits.In order for 5V to operate normally, a power supply is provided.In electronic terms, the digital switch ic is classified as Decoder/Drivers.It consumes 8μA current of multiplexer ic since it is not affected by external factors.Supply voltages of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.TAPE AND REEL is used to package the switches.It is possible to accept voltage levels by using one of the 6 input lines of multiplexers.A signal source has 8 output lines.
74HCT138S16-13 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
6 input lines
8 output lines
74HCT138S16-13 Applications
  • Solenoid cooling fan
  • HDMI applications
  • Make full adder
  • Electronically controlled engine system
  • To select different devices in microprocessor output
  • HD surveillance system
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Make half adder
  • Seven segment displays
  • Electronic circuits
Step5Bar-code shipping tag
74HCT138S16-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    3
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Supply Type
    Single
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    45 ns
  • Number of Input Lines
    6
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Length
    9.9mm