  • 74LCX16240MEA
74LCX16240MEA
advertisement
Manufacturer No:
74LCX16240MEA
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74LCX16240MEA
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74LCX16240MEA
Description:
BUS DRIVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74LCX16240MEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    48-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LCX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA