  • 74LCX240WM
74LCX240WM
advertisement
Manufacturer No:
74LCX240WM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74LCX240WM
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74LCX240WM
Purchasing and Inquiry
74LCX240WM Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LCX series devices. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74LCX240" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is sufficient to make 8 outputs. Working with 8 logic gates.
74LCX240WM Features
8 Logic Gates
74LCX240WM Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74LCX240WM Buffers & Transceivers applications.
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Metro access rings
  • Tuner
  • Data center
  • WDM transmission
  • Satellite radio receiver
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Wireless 3D game
Step5Bar-code shipping tag
74LCX240WM
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    801mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Base Part Number
    74LCX240
  • Number of Outputs
    8
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    6.5 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA