  • 74LVC08AT14-13
74LVC08AT14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC08AT14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC08AT14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVC08AT14-13
Description:
3.3V V 3.9 ns ns 6 ns ns 5.1mm mm Gates & Inverters 1.05mm mm Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC08AT14-13 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. It works based on the AND Gate logic principle. Voltage 1.65V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. Operational temperature extended around -40°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. In both high and low states, output current is 24mA 24mA. 74LVC is the series it belongs to. A total of 14 terminations have been recorded. 4 functions in the part enhance the user experience significantly. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. Use 74LVC08 to search for device variants. The part body receives 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. Inputs for this part are 2. In the quiescent state, the part has 40μA current flowing through it. Gates is a typical logic device. This device is composed of 4 circuits. Part now bears a 50pF load capacitance. When 5.5V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. This part requires 3.3V power supplies, according to its datasheet. There are 1 outputs on the device. As long as the standby mode is on, 10μA current is drawn.
74LVC08AT14-13 Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 40μA
74LVC08AT14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC08AT14-13 Gates and Inverters applications.
  • Electrical tools
  • Refrigerator
  • Fishery-optical complementary power station
  • Television
  • Fan
  • Game console
  • Roof distributed power station
  • Home theater
  • Solar energy generation
  • VCD
Step5Bar-code shipping tag
74LVC08AT14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74LVC08
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.9 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.9ns @ 3.3V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.5 ns
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    10μA
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm